Fale joj novac, organizacija i – mediji
Foto:Ivan Dinić/Nova S/Arhiva
Novoformirani pokret “OsloboÄ‘enje” MlaÄ‘ana ÄorÄ‘evića, još jedna je u nizu organizacija desnog centra koje su se pojavile na politiÄkom nebu Srbije. Da je desnica u Srbiji itekako budna, ali i da Äeka konkretniju politiÄku artikulaciju, potvrÄ‘uje njihova razjedinjenost i Äinjenica da nemaju veliku podršku meÄ‘u glasaÄima, smatraju analitiÄari.
Ipak, zajedniÄki problem svih stranaka koje pirpadaju desnici je razjedinjenost i Äinjenica da nisu dovoljno prepoznateljive glasaÄima.
Dveri: Okosnica nedovoljno snažnog desnog centra
Trenutno najprepoznatljivija organizacija desnog centra je pokret Dveri. Zahvaljujući aktivnostima njihovog lidera Boška Obradovića, što onih ekstremnih i agresivnih, to i onih “gandijevskih”, ova organizacija u delu opozicije prepoznata kao okosnica desnog centra.
Ovaj pokret bio je deo Saveza za Srbiju i kao ostali Älanovi ove koalicije je bojktovao izbore. Prema reÄima Dejana Bursaća, istraživaÄa Instituta za politiÄke studije, uÄešÄ‡e u SzS uopšte nije godilo simpatizerima Dveri.
“Ovaj pokret i dalje traži sebe na tom putu demokratski orijentisane desnice. Ali, deluje da njihovim glasaÄima nije prijalo koketiranje sa Savezom za Srbiju. Od kad je Demokratska stranka Srbije nesalvno završila svoju priÄu, niko nije uspeo da zauzme mesto demokratske desnice”, objašnjava Bursać.
Demokratska stranka Srbije: Sunovrat nekada najmoćnije partije
ÄŒinjenica da je Demokratska stranka Srbije i dalje jedna od najuticajnijih desno orijentisanih, demokratskih partija, najbolje ilustruje koliko je desni centar u Srbiji slab, uprkos paradoksu da ih je sve više novoosnovanih.
Sunovrat Demokratske stranke Srbije otpoÄeo izbornim neuspehom 2014. godine, kad je ostao ispod cenzusa sa 4,24 odsto osvojenih glasova. Nakon izbornog debakla stranku napušta lider i osnivaÄ Vojislav Koštunica i od tog momenta ova stranka nema stabilnu podršku.
Na poslednjim izborima, gde je cenzus spušten na 3 odsto, DSS je u okviru koalicije Metla 2020 osvojio svega 2,25 odsto glasova. Lider ove stranke Miloš Jovanović Äak je najavio da će možda doći i do promene imena stranke.
“Oni nisu uspeli da pomire dve veštaÄki suprostavljene priÄe – demokratsku i nacionalnu.“Kod nas je ta podela veoma duboku ukorenjena u biraÄko telo – ili ste demokratski proevropljanin ili ste antidemokratski nacionalista, a izmeÄ‘u nema ništa. UbeÄ‘en sam da bi se nekim kontinuiranim i pametnim pristupom glasaÄima moglo objasniti da te dve priÄe nisu nepomirljive”, objašnjava Bursać jedan od uzroka zbog Äega je DSS izgubio podršku.
Narodna stranka: Težnja za kopiranjem CDU
Narodna stranka, na Äijem Äelu je bivši ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, danas Äine i nekadašnji istaknuti Älanovi DSS poput Siniše KovaÄevića i Sande Rašković Ivić. Poput Dveri, ni ova politiÄka orgnaizacija nije uÄestvovala na prethodnim izborima zbog ranije proklamovanog bojkota. Nakon izlaska na birališta, u javnost su dolazile informacije da je deo Älanstva ove stranke nezadovoljan statusom u SzS, te da traže naÄin kako da izaÄ‘u iz njega kako bi se jasnije programski profilisali.
“Narodna stranka će, po promeni režima i uspostavljanju demokratije i vladavine prava, u Srbiji biti ono što je CDU u NemaÄkoj”, opisao je Jeremić naÄin na koji će ubudućem periodu delovati njegova stranka.
Da je mogućnost programskog profilisanja otvorena po izlasku iz SzS, odnosno formiranjem “labave” koalicije nazvane Udružena opozicija Srbije, u nedavnom intervjuu za Nova.rs je potvrdio i potrpedsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.
“Narodnoj stranci je lakše sad da se programski profiliše, jer će sve stranke koje Äine Udruženu opoziciju Srbije moći da deluju samostalno. Naša stranka želi da jaÄa svoju prepoznatljivost i infrastrukturu, jer time jaÄamo i Udruženu opoziciju Srbije”, rekao je Aleksić za naš portal.
Govoreći o potencijalu ove stranke, Bursać navodi da je reÄ o partiji kojoj je teško da strukturno iznese priÄu o kojoj je ona okosnica demokratskog desnog centra.
“Još od predsedniÄkih izbora, oni su imali visoka oÄekivanja, a onda je njihov lider Vuk Jeremić neslavno okonÄao kampanju sa deleko slabijim rezultatom od prvobitno projekotvanog. Vidimo da oni takoÄ‘e imaju brojne kadrovske i strukturne probleme”, navodi Bursać.
Pokret MlaÄ‘ana ÄorÄ‘evića: Nepoznanica za sve
Kako su ranije izvestili izvori Nova.rs, pokret “OsloboÄ‘enje” opozicionog aktiviste MlaÄ‘ana ÄorÄ‘evića, zvaniÄno će poÄeti sa radom u narednih mesec dana. Kako nam je reÄeno, ÄorÄ‘ević, koji je inaÄe bio i savetnik bivšeg predsednika Borisa Tadića, već nekoliko meseci obilazi Srbiju i razgovara sa bivšim i aktivnim Älanovima kako vladajućih, tako i opozicionih stranaka u želji da okupi sve one koji su nezadovoljni stanjem na obe strane politiÄkog spektra.
Njegov pokret, prema dostupnim podacima iz Agencije za privredne registre, osnovan je 9. jula 2020.
Iako je nepoznanica ko će sve Äiniti pokret MlaÄ‘ana ÄorÄ‘evića, ono što se već zna, jeste da će on biti proruski orijentisan, imajući u vidu povezanost bivšeg savetnika Borisa Tadića sa ruskom stranom.
“Njega je vlast optuživala da stoji iza protesta i da je povezan sa ruskom ‘dubokom državom’, što je on demantovao. ÄorÄ‘ević ima prijateljske odnose i unutar Srpske pravoslavne crkve, gde je u odliÄnim odnosima sa episkopima Joanikijem, Porfirijem, dok je i u kumovskim odnosima sa mitropolitom Amfilohijem”, navodi izvor Nova.rs blizak ÄorÄ‘eviću.
Fali organizacija, novac i – mediji, mediji, mediji
Opšti utisak je, smatra Bursać, da je osnovni problem svih ovih politiÄkih organizacija uspotavljanje snažne strukture širom zemlje.
“Lako je to uÄiniti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, gde imate donekle ekonomski nezavisno graÄ‘anstvo, pa možete da gradite priÄu sa ljudima. U manjim mestima je to problem”, poruÄuje Bursać.
Pored snažnije strukture, ovim pokretima i strankama, istiÄe Bursać, potrebne su stabilnije finansije i pristup medijima, što one, kako kaže, ne poseduju.
“PredsedniÄki izbori su za dve godine, možda bi se njihove ideje mogle artikulisati ako bi se oko neke liÄnosti okupio odreÄ‘eni broj glasaÄa. Zato je potreban veoma pametan rad na terenu i pristupanje glasaÄima koji imaju naviku da kod nas gledaju stvar crno belo – ili ste nacionalista ili prodemokratski evropljanin. PriÄa da vi izaberete ideološku poziciju, pa da glasaÄki kod vas sami doÄ‘u uopšte ‘ne pije vodu’ u praksi”, istakao je Bursać i dodaje da se većina Srba nalazi na poziciji desnog centra, ali da je problem što SNS koristi glasaÄe koji pripadaju tom spektru, jer im pristupa kroz socijalne politike i priÄu kako je VuÄić ‘Äuvar Srbije’.
“SNS veoma uspešno eksplatiše poziciju jedne stranke koja i nema neku odreÄ‘enu ideologiju i samim tim uzima veliki broj glasaÄa sa desne pozicije”, naglašava Bursać.
Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE