Obrenovac, 14.04.2021

BORAVAK U PRIRODI - NAJBOLJI IZBOR


Izvor: Novosti,Lokalne novine | Obrenovac, 27.06.2020.
Kuda na odmor ako ste hroniÄno bolesni?

Foto:Ilustracija/Pixabay.com


Gde na odmor posle iscrpljujuće pandemije, gde sa decom, smem li da se udaljavam od kuće i doktora, šta da ponesem, kako da putujem - neka su od pitanja o kojima ovih dana podjednako razmišljaju zdravi ljudi i hroniÄno bolesni. Na more, bar zasad, ne možemo. MeÄ‘utim, možemo da biramo destinaciju u zemlji, shodno zdravstvenom stanju i liÄnim željama, istiÄu lekari.

Neko odmor želi da provede u tišini, dok bi drugi da osete naboj adrenalina i na taj naÄin se oslobode nakupljene negativne energije i stresa. Suština je da u ovom odmoru treba svi da uživaju.

Najbolji izbor je boravak u prirodi, pogotovo ako je reÄ o porodicama sa decom koja imaju bronhijalnu astmu ili neku drugu respiratornu bolest. Planina sa nižom nadmorskom visinom je idealna za njih. Deca se najbolje osećaju tamo gde je i roditeljima dobro. Kako mesta bez alergena nema, preostaje vam da poštujete uslove u kojima boravite. To podrazumeva Äiste, provetrene prostorije u kojima će mališani spavati i boraviti, higijenski i epidemiološki ispravnu hranu, kontrolu boravka na suncu i dovoljno sati sna.

Ukoliko imate uslova za boravak u selu, obavezno se tamo uputite sa malom decom. Seoski turizam odgovara svima zbog Äistog vazduha, dosta kiseonika, nezagaÄ‘ene atmosfere, domaće hrane. Šetnja u prirodi, domaći Äajevi, cvetne poljane i zelena oaza uz okrepljujuću tišinu, predstavljaju pravu antistres terapiju.

Ako baš ne volite ni selo ni planinu, možete da izaberete neku od banja. Sve naše banje su odliÄne po lekovitosti voda i tretmanima koje primenjuju, jedino treba odabrati odgovarajuću. Pa tako, osobe sa disajnim problemima, odmor mogu da provedu u Sokobanji ili na DivÄibarama, koje se smatraju vazdušnim banjama. U Banju KoviljaÄu, Vrdnik i Nišku banju trebalo bi da idu srÄani bolesnici, jer im odgovara klima. AnemiÄnim osobama, primera radi, odgovara boravak na Zlatiboru, a psihijatrijskim bolesnicima Gornja TrepÄa i Sokobanja.

MeÄ‘utim, bez obzira na izbor, trebalo bi da vodite raÄuna i o dužini odmora, što je takoÄ‘e važno. Deset dana je premalo, dve nedelje su dovoljne za adaptaciju organizma na novi ambijent, dok su tek tri sedmice optimalne za potpuni odmor i oporavak, naglašavaju struÄnjaci.

SRÄŒANI BOLESNICI

Kada su duže vreme u stabilnoj formi, na planini do hiljadu metara nadmorske visine mogu da borave i srÄani bolesnici. Njima se preporuÄuju lagane šetnje, ÄešÄ‡e odmaranje, ali ne i penjanje ili osvajanje vrhova. Veća nadmorska visina traži zdravije osobe, jer je vazduh razreÄ‘eniji. Penjanje uz brdo zahteva više kiseonika, a kada neko nema dovoljno kondicije dolazi do lakšeg zamaranja. Kod srÄanih bolesnika ova vrsta aktivnosti je apsolutno iskljuÄena. I gde god da se nalaze i ma koliko da se dobro osećaju, srÄani bolesnici nijednog trenutka ne smeju da zaborave da kontrolišu svoj krvni pritisak i da se eventualno konsultuju sa lekarom.





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE