Obrenovac, 02.07.2022

KAKO SRBI TREBA DA Å TEDE?


Izvor: Espreso/021.rs/Lokalne novine | Obrenovac, 19.06.2022.
Ova valuta je NAJSIGURNIJA za nas

Foto:Profimedia


Poslednjih dana statistika potvrÄ‘uje trend inflacije. Tako je krajem marta godišnji rast cena u Evropskoj uniji dostigao 7,5 odsto, najviše u poslednje Äetiri decenije. U Srbiji je još i veći, 9,2 odsto, pa je razumljivo da ljudi traže naÄin kako da saÄuvaju deo novca koji im preostane nakon što izmire sve meseÄne potrebe. Jasno je da će gubiti bar za iznos inflacije ukoliko ga budu Äuvali u dinarima.

Evro gubi vrednost

MeÄ‘utim, neizvesnost postaje veća kada vlasnici shvate da i evro gubi vrednost. Kako već desetak godina, banke, praktiÄno, ne plaćaju kamatu na štednju, obiÄnom Äoveku nije lako da naÄ‘e formu u kojoj bi ušteÄ‘eni novac oÄuvao kupovnu moć.

PopriliÄno raširena praksa ulaganja u stanove ili garaže podrazumeva relativno veću ušteÄ‘evinu i nije rešenje za ljude koji se bore da za "crne dane" saÄuvaju manje vrednosti, do otprilike 5.000-6.000 evra. Pokušaj da se novac transformiše u zlato, platinu, paladijum, znaÄi da se novac duže vreme drži u manje likvidnom obliku. TakoÄ‘e, poslednjih godina skoÄila je cena ovim i nekim drugim metalima u kojima se tezauriše novac, pa preti opasnost da naglo izgube na vrednosti kada aktuelan trend proÄ‘e. Tako je zlato u poslednje dve decenije poskupelo bezmalo 440 odsto, sa 410 na 1.890 dolara za finu uncu.

Jedan od novijih pokušaja oÄuvanja vrednosti je privatno finansiranje uspešnih preduzetnika. Tako se graÄ‘ani udružuju u grupe od kojih svaka finansira pet-šest zanatlija za koje procene da imaju perspektivan biznis. PraktiÄno, svaki uzdruženi graÄ‘anin ušteÄ‘evinu podeli na pet-šest delova za svakog od odabranih malih privrednika, Äime je i diversifikovao ulaganja, a sve uz kamatu od šest-sedam odsto, svakako nižu od one po kojoj bankari zajme poslovnom svetu.

U svakom sluÄaju, postaje sve teže da se saÄuva vrednost ušteÄ‘evine. Takva situacija je posledica ponajviše monetarnih politika koje se vode širom sveta, a koje se svode na intenzivno štampanje novca. Lideri u upumpavanju novca su upravo najmoćnije centralne banke, ameriÄka i evropska, pa ne Äudi da vrednost gube i dolar i evro. Posledica je da se svi kupovinom što brže oslobaÄ‘aju novca, a kada im za pribavljanje vrednije stvari zatreba veća svota, rešenje se traži u kreditu.

Zapravo, cilj komotnih monetarnih politika i jeste bio uvećanje potrošnje i kreditiranja. Ali, obiÄan Äovek se našao u teškoj situaciji da iznaÄ‘e naÄin oÄuvanja vrednosti onoga što ušpara.

Na kraći period štednje, ljudi, ipak, retko kada imaju nešto bolje od ulaganja u Ävrst novac. Dakle, dinarima se kupuju evri, dolari, franci, funte, jeni, a oni egzotiÄniji ispipavaju kakve su u ovom pogledu mogućnosti juana, kanadskog dolara ili norveške krune. A kako inflacija jaÄa, beg iz dinara je sve veći, mada je kurs dinara već godinama neubiÄajeno stabilan. Povremeno, dinar Äak i jaÄa, ali ovdašnji Äovek još uvek nema dovoljno poverenja u domaću valutu i zato ulaže u neku od svetski afirmisanih.

Pre pet godina

Nije, meÄ‘utim, svejedno za koju valutu se kupac odluÄi. U nas je dugo evro bio neprikosnoven, meÄ‘utim već nekoliko godina evropski novac slabi, dodatno od kada je u Ukrajini zapoÄeo rat. Pre pet godina evro je vredeo 1,29 dolara, a pre neki dan samo 1,05. Vidljivo je da je u odnosu na ameriÄku valutu slabiji 19 odsto, pri Äemu je vidljivo da se dve trećine pada desilo od kako su poÄele žešÄ‡e prepirke, potom i sukobi oko Ukrajine.

Trenutnu situaciju u Ukrajini možete pratiti na našem blogu.

Ovih dana mnogo je bolje kupovati dolar nego evro. Razlog je pre svega u Äinjenici da su kamatne stope u SAD poÄele da rastu kako bi zauzdale unazad Äetiri decenije najvišu inflaciju. RašÄ‡e Äitave tekuće sezone, verovatno i dve naredne godine. Time pozajmljivanje postaje skuplje, pa novcu vrednost raste.

Rat obara evro

Sa druge strane, Evropska unija još nije poÄele uvećanje svoje referentne kamatne stope. Nameravala je do kraja godine jednom da uveća, ali, nakon izbijanja sukoba na istoku kontinenta, veliko je pitanje hoće li od promene evropske monetarne politike išta biti. Naravno, inflacija buja.

Drugi nepovoljan momenat za evropsku valutu je snažan efekat ukrajinskiog sukoba na ekonomsku situaciju u Evropi, mnogo veći nego što je na SAD. Upravo ratna razaranja i nevolje sa energentima su razlog što se Evropska centralna banka dvoumi da li da ove godine uopšte zapoÄne zaustavljanje rasta cena.

Postoji i treći uzrok koji "gura" dolar naviše, barem u poreÄ‘enju sa evropskim novcem. ReÄ je o opštem nivou kamata, mnogo višim na drugoj strani Atlantika, a to je, možda, i odluÄujuće za vrednost valute. Dakle, po svim pokazateljima oÄekuje se da i u narednom periodu ameriÄka valuta jaÄa, primetno više od evropske. Štaviše, dok rat u Ukrajini ne prestane i dok se ne razjasni naÄin kako Evropska unija planira da reši energentske probleme, po svemu sudeći korisnije je kupovati bilo koju svetsku valutu, franak, jen ili funtu, nego evro.





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE