Badnji dan najavljuje jedan od najvećih hrišćanskih praznika Božić
Foto:Beta/Miloš Miškov
On predstavlja poslednji i najstroži dan božićnog posta, a ujedno predstavlja i veliku sreću jer je to dan pre Hristovog roÄ‘enja. Badnji dan je ime dobio po Badnjaku, hrastovom drvetu, koje se na taj dan seÄe i pali. Mnogi obiÄaji vezani za ovaj dan su paganski, ali je crkva pokušala da im prida hrišÄ‡anska obeležja. ObiÄaji za Badnji dan su se vekovima prenosili.
Glavno obeležje je Badnjak koji se seÄe tog jutra, a hrast za Slovene predstavlja sveto drvo. Mnogi od obiÄaja su vremenom zaboravljeni, a takoÄ‘e se i razlikuju od mesta do mesta, ali postoje i oni koji su svima zajedniÄki ili sliÄni. Na primer loženje badnjaka je povezano sa ognjem i ognjištem i to je središnji element ovog praznika. Simbol je raÄ‘anja novog sunca, a mladi hrast je spaljivanjem davan ognju radi nove godine, a varnice koje bi izbile iz plamena najavljivale bi rod i prinos.
Odlazak u badnjake
Odlazak u seÄu badnjaka ispraćen je pucnjima iz pušaka i prangija. Ranom zorom, muškarci kreću, a najÄešÄ‡e otac i sin, da pronaÄ‘u i donesu kući badnjak. Zavisno od kraja biraju se razliÄiti badnjaci, pa tako u istoÄnoj Srbiji biran je cer, a zapadnoj hrast ili bukva.
Broj badnjaka takoÄ‘e zavisi od kraja u kojem se seÄe, negde se seÄe jedan, dva ili tri badnjaka, ali postoje i mesta u kojima se seÄe Äak devet. Postoji i pravilo da se donosi onoliko badnjaka koliko ima muških Älanova u porodici. Uglavnom se sekla jedna grana drveta koja se cela donosila kući pa se onda delila na više delova.
Pre seÄenja drvetu se nazove „dobro jutro“ i Äestita mu se praznik i moli se da podari porodici sreću i zdravlje. Potm se drvo posipa žitom, a u nekim krajevima obiÄaj je da mu se daruje kolaÄ koji je posebno umešen za tu priliku. Drvo se takoÄ‘e ne sme dodirnuti rukama, pa onaj koji seÄe drvo mora nositi rukavice. Pravilo je da se drvo zaseca sa istoÄne strane jer mora pasti na istok. TakoÄ‘e bi ga trebalo oboriti sa najviše tri udarca, a ukoliko ne padne posle toga onda se kida rukama, kako se drvo ne bi muÄilo.
Prvi iver koji se odvaja od badnjaka je takoÄ‘e imao odreÄ‘enu moć. Pazilo se da on ne padne na zemlju, pa zato u badnjake ide još jedan muškarac koji bi trebalo da uhvati ovaj iver. Verovalo se da bi se stavljanjem prvog ivera u karlicu pomoglo da se skuplja kajmak debeo kao iver, ili ako se stavi na košnice, pÄelama neće moći niko da naudi. TakoÄ‘e se stavljao i u vodu koju su pili oboleli radi ozdravljenja.
Kada domaćin donese badnjake, prisloni ih na kućni zid i tek ih sa prvim mrakom unosi u kuću i stavljaju na ognjište. Dok su muškarci još u šumi u kući se sakriju tronošci, vretena i kudelje, igle i metle. Nakon donošenja badnjaka kolje se božićna peÄenica, a to je obiÄno prase ili reÄ‘e jagnje. To je žrtva za novo leto što je ostalo još od starog kulta prinošenja žrtve za raÄ‘anje novog Boga.
Badnje veÄe
Najveći broj rituala obavlja se tokom veÄeri. U toku dana domaćica je već u neko sito stavila razliÄite vrste žitarica, suvog voća i jabuka i sve se to postavlja u vrhu stola na kojem se veÄera. U nekim krajevima se sito stavlja ispod stola, a u nekim pored ogništa. Tim žitom se posipa badnjak, slama i polažajnik.
Pred veÄe domaćin unosi badnjak u kuću , kucajući na vrata, a ostali ukućani ga pitaju „Ko je?“. On im odgovara da badnjak dolazi u kuću i pozdravlja ukućane sa „Srećno vam Badnje veÄe“, na šta mu oni odgovaraju „Bog ti dobro dao i sreće imao“, dok ga domaćica doÄekuje sipajući po njemu žito iz sita.
Dok nosi badnjak domaćin obilazi kuću kvocajući kao kvoÄka, a ostali ukućani idu za njim i oponašaju zvuk pilića. On obilazi svaki ugao doma bacajući u svaki po jedan orah što se smatra žrtvom precima. Preostali orasi i lešnici se stavljaju u slamu ispod stola i najÄešÄ‡e se jedu sa medom, dok orahe iz uglova niko ne uzima.
Nakon unošenja badnjaka, domaćin unosi i slamu koju rastresa svuda po kući, a najviše na mesto gde će biti postavljena veÄera. I dok nosi slamu, domaćin kvoca, a ostali pijuću. Preko nje se stavlja stolnjak, jer se veÄera na podu, a stolice su iznete iz kuće i sedi se na slami. Trećeg dana Božića, ova slama se odnosi u obor, štalu ili ambar, a njome su se obavijale i voćke kako bi bolje rodile.
Badnjak se celiva, maže medom i stavlja na ognjište. Prema predanju, kada se stavi na ognjište prema njemu se ponaša kao prema živom biću: kiti se zelenim granama, ljubi, poliva vinom i žitom. Ponegde se zaseÄeni kraj badnjaka maže medom koji Äobani ližu govoreći: „Kako mi za badnjakom tako ovca za jaganjcima, krava za telcima…“
ObiÄaj nalaganja badnjaka na vatru je veoma star. Deca granÄicama raspaljuju vatru izazivajući varnice izgovarajući „Koliko iskrica toliko parica, pilića, košnica“.
Za Badnje veÄe je takoÄ‘e karakteristiÄno da se mesi Äesnica, odnosno badnjaÄki kolaÄ, bez kvasca sa orasima, premazan medom. ÄŒesnica se ne seÄe već lomi rukama. U svrljiškom karju se pravi badnjaÄki obredni hleb „njiva“ na kome je ukras uraÄ‘en u obliku zmije. Koja je povezana sa kultom mrtvih, ali ima veze i sa plodnošÄ‡u godine. Na Kosovu i Metohiji se za Badnji dan spremao poseban kolaÄ koji se iznosio na kućni prag i ritualno nudio vuku. Vuk je, inaÄe, posebno poštovano mitsko biće u starih Srba.
Obredni hlebovi koji se mese badnjega jutra su u tesnoj vezi sa magijskom verovanjima u vezi plodnosti. Badnja veÄera je posna, ali je trpeza veoma bogata. Ona treba da obiluje jelom i pićem da bi i nova godina bila bogata i plodna. Nekim jelima se pridavao i magijski znaÄaj, pa su ta jela bila obavezna. To su med, luk (ima amajlijsko znaÄenje), pasulj, kupus, riba, voće (orasi, lešnici, jabuke, suve šljive).
VeÄera bi trebalo da protekne u miru i tišini. Slama koja se raznosi po kući, jelo na podu i raznošenje oraha po ćoškovima deo su kulta mrtvih. To veÄe se u kući oÄekuju domaći pokojnici, jer se smatra das u svi preci sa ukućanima, pa je veÄera zato tiha da se ne bi oterali i zato se tri dana sa trpeze ne prikuplja već samo donosi, a Äak se i ne Äisti po kući.
Tokom Badnje noći se peÄe božićna peÄenica, namenjena sutrašnjem danu, Božiću. Tokom noći se pazi kada će badnjak da pregori, a onome ko prvi spazi pripadala je nagrada od domaćina. Sam trenutak pregorevanja domaćin je oglašavao pucnjem iz oružja. Nekada su svi ukućani ostajali budni dok badnjak ne pregori, a kasnije je samo jedan muškarac ostajao da bdi.
Vodi koja se zahvati u badnjoj noći, pre izlaska sunca, takoÄ‘e se pridaje magijsko znaÄenje. U nekim krajevima se ona zove „jakova voda“. Pre zahvatanja vode, izvor, reka ili bunar daruju se žitom, novcem ili voćem. Vodu pozdravljaju sa dobro jutro vodice i srećan ti Božić.
Po pravilu je zahvataju devojke a njome se umivaju svi Älanovi domaćinstva po starešinstvu i svako daruje devojku koja ih poliva. Ovom vodom se mesi Äesnica i nad njom se moli domaćin za zdravlje porodice, a devojka koja nosi vodu moli se da u njoj vidi lik momka za koga će se udati.
Narodna verovanja i obiÄaji
Patos kuće posipa se slamom da bi se doÄarala pećina u Vitlejemu u kojoj se, po predanju, rodio Hrist. Božić je porodiÄni praznik i slavi se u kući. Smatra se da bi tog dana svi koji su tokom godine bili u svaÄ‘i, trebalo da se pomire i oproste uvrede.
- Na Badnji dan ništa se ne pozajmljuje iz kuće, a ako je šta ranije pozajmljeno, to se traži nazad, jer se ne valja da ono što pripada kući bude van nje na Božić.
- Na Badnji dan uveÄe se stoka pospe solju, žitom i projom da se saÄuva od Äini.
- Ako na Badnji dan bude oblaÄno, biće rodna godina.
- Ako se na Badnji dan nakupi dosta pepela na badnjaku koji gori na ognjištu, veruje se da će zima biti jaka sa dosta snega.
- Ako varnice iz badnjaka iskaÄu same iako niko ne džara po vatri, veruje se da će biti dosta meda.
Paljenje badnjaka oznaÄava završetak Badnjeg dana i uvod u Božić.
Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE