Obrenovac, 07.12.2023

ZNATE LI ZAŠTO SRBI KUCAJU U DRVO PROTIV NESREĆE?


Izvor: Espreso/Agencije/Lokalne novine | Obrenovac, 25.01.2023.
Veruju da ih to štiti od zla!

Foto:Profimedia


Sigurno ste barem jednom u životu kucnuli u drvo, bili sujeverni ili ne, i uz to rekli "da ne Äuje zlo" ili "da kucnem u drvo". Ovaj izraz se koristi vekovima, a ovo je poreklo verovanja da kucanje u drvo "tera" zlo!

U mnogim kulturama širom sveta, ne samo u našoj, kuca se u drvo kako bi se "oterala" nesreća i poželela dobrodošlica "bogatstvu" ili sreći. U moderno doba veruje se da ako kucnete o drvo kada kažete da imate sreće, nećete je izgubiti i efikasno se štitite od toga da vam sreća propadne. Izraz se najÄešÄ‡e koristi za stvari koje su nam u životu važne, pa ih "pojaÄavamo" dozom sujeverja. Neki kucaju pred veliki životni dogaÄ‘aj, a neki kucaju nakon što su drugima rekli lepu vest o sebi.

"Kucanje" ima nepoznato poreklo, ali je deo narodnog jezika, na primer u Velikoj Britaniji potiÄe još iz 19. veka. ÄŒesto se tradicija povezuje s drevnim poganskim kulturama, koje su verovale da duhovi žive u drveću. Smatralo se da kucanje u drvo poziva duhove za zaštitu ili tera one zle.

Kod hrišÄ‡ana se ovaj fenomen povezuje sa Hristovim raspećem, odnosno drvo o koje kucaju povezuju sa drvetom na kom je On bio razapet, drugi veruju da tradicija možda potiÄe od deÄije igre, Bilo kako bilo, sujeverje ne "tera" nesreću, ali ima neobiÄan efekat na nas.

Studije su pokazale da kucanje u drvo ima psihološki efekat, može da umanji naše strahove i strepnju od negativnih posledica. SliÄno je utvrÄ‘eno i za ljude koji nose amajlije, i zaista se osećaju kao da su zaštićeni.





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE