Obrenovac, 05.10.2023

ZA OVE POSLOVE PLATA JE I DO 4.000 EVRA I TO S TROGODIÅ NJOM Å KOLOM!


Izvor: Kurr.rs/Suzana Trajković/Lokalne novine | Obrenovac, 24.01.2023.
Srbi neće na te zanate, a nude se SUPER PRIMANJA

Foto:Shutterstock


Majstori, kuvari, pekari, vozači, keramičari samo su neka od zanimanja za koja nisu potrebne visoke škola, a za kojima poslodavci vape i te radnike su spremni debelo da plate

Konobar, kuvar, pekar, mesar, vozač, auto-mehaničar, vodoinstalater, varilac samo su neka od deficitarnih zanimanja u Srbiji za koja nisu potrebne visoke škola, a za kojima poslodavci vape i te radnike su spremni debelo da plate!

Primera radi, određeni poslodavci za vodoinstalatera nude 240.000 dinara (oko 2.000 evra) platu, za električara početnu zaradu od 150.000 dinara, dok dobar majstor u auto-servisu može da zaradi i do 160.000 dinara mesečno, podaci su sa oglasa za zapošljavanje.

Analiza Infostuda, jednog od takvih oglasnika, pokazala je da je u 2022. godini deficit bio izražen i za pozicije magacionera, higijeničara, kao i da nam u velikoj meri nedostaju i građevinski radnici, vozači.

Sa manjkom kadrova na tržištu susreli su se i poslodavci koji su bili u potrazi za elektroinženjerima, diplomiranim farmaceutima, ali i advokatskim pripravnicima. Listanjem oglasa, ali i podataka koji se tiču primanja svih ovih zanimanja može se zaključiti da se početne plate za ova zanimanja kreću oko minimalca, ali da kod nekih zarada ide i do preko 200.000 dinara mesečno!

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić za Kurir kaže da su ova zanimanja i uprkos dobrim platama u deficitu jer škole i roditelji štancuju doktore, IT stručnjake, a decu niko ne da u zanatlije:

- Svi bi za kompjuter, a niko neće da prlja ruke. Veoma traženi zanati pali su u zapećak, a u njima su zarade dobre.

Neće da ustaju rano

Buregdžijama 2.000 evra

Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, za Kurir kaže da i pekari odlično zarađuju, ali da to niko neće da radi.

- U pekarama postoje neki poslovi koji ne mogu da se rade mašinski, kao, na primer, na pravljenju bureka. Tako neke buregdžije imaju plate i blizu 2.000 evra. Ipak, retko ko hoće to da radi jer se uglavnom radi noću. Pekari već u dva-tri treba da budu na poslu, neće ljudi da ustaju tako rano - rekao je Atanacković.

Kako Antić objašnjava, kuvar je postalo traženo i popularno zanimanje, mladi to i upisuju, dok s druge strane u pekare i mesare neće niko.

- U prehrambenim strukama u školama je slaba popunjenost. Loše je interesovanje za treći stepen, to je slepa ulica jer su posle male šanse za napredovanje, nema karijernog vođenja, usavršavanja... Takođe, zanatlije nisu poštovane u društvu. Nije toliko bitna ni plata koliko to što ljudi koji rade takve poslove nisu cenjeni u našem društvu, i to mora da se promeni. Plata za varioca, bravara na Bugarskom toku bila je 4.000 evra, a to mladi ne upisuju. Auto-mehaničari koji rade tehnički pregled zarade oko 1.000 evra, mehaničari mogu i više. Vodoinstalateri zarade i više od 1.000 evra, keramičar može u danu da zalepi 10 kvadrata pločica i uzme sto evra. I uprkos tome, retko ko bi da zasuče rukave - kaže on.

Plate za deficitarna zanimanja Zanimanje Plata

Vodoinstalater 47.000-240.000

Glavni kuvar 120.000-200.000

Auto-mehaničar 46.000-160.000

Elektroinženjer 65.000-144.000

Građevinski radnik 40.000-135.000

Farmaceut 58.00-114.500

Higijeničar 43.000-112.000

Mesar 46.000-105.000

Vozač 45.000-98.000

Kuvar 39.000-93.000

Magacioner 60.000-90.000

Ističe i da nam manjka vozača autobusa i kamiona.

- Svi bi da rade za privatne firme, da budu vozači direktorima. Ali neko mora da vozi i kamion. Ta plata u Srbiji nije loša, ali je na Zapadu i do 3.000 evra. Zato nam vozači i odlaze, a mi tu radnu snagu uvozimo - kaže Antić i zaključuje da iz naše zemlje u Nemačkoj najviše ljudi radi na poslovima kao što su vodoinstalater, zidar i keramičar.

Zašto nemamo farmaceute

Odlični i ambiciozni đaci

Na listi deficitarnih zanimanja je posao farmaceuta. I dok bi neki poželeli posao koji nije težak, a radi se u čistom i na toplom, farmaceuti imaju drugačije ambicije, kaže Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola.

- Farmaceuti su traženo zanimanje, za te smerove uvek konkuriše dosta učenika. Praksa je pokazala da su ti đaci uvek dobri učenici i da uglavnom idu na dalje školovanje. Posle srednje škole upisuju farmaciju, hemiju, biologiju, medicinu. Ne žele da izdaju lekove, žele da napreduju, da imaju bolje diplome...

 





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala pročitajte OVDE