Dobio je NADIMAK po istorijskom događaju, a ovako je jednom RASPLAKAO NIKOLU TESLU
Foto:Printskrin/Instagram
Jovan Jovanović Zmaj roÄ‘en je u Novom Sadu, u uglednoj graÄ‘anskoj porodici, a 6. decembra navršava se 189 godina od njegovog roÄ‘enja.
Osnovnu školu je pohaÄ‘ao u Novom Sadu, a gimnaziju je pohaÄ‘ao u Novom Sadu, Halašu i Požunu. Posle završene gimnazije upisao je studije prava u Pešti, Pragu i BeÄu. Za njegovo književno i politiÄko obrazovanje od posebnog znaÄaja je boravak u BeÄu, gde je upoznao Branka RadiÄevića, koji mu je bio najveći pesniÄki uzor. TakoÄ‘e, u BeÄu se upoznao i sa Svetozarem Miletićem i Äurom Jakšićem.
Pesnik po proroÄanstvu
Postoji anegdota da je Sima Milutinović blagoslovio maloga Jovana još u kolevci, poželevši mu: "Da Bog da bio pesnik!" Zmajevu pesniÄku plodnost najbolje ilustruje Äinjenica da je njegov najdraži list, "Neven", Äak i 1911, sedam godina posle pesnikove smrti bio popunjavan prilozima koji su se našli u Zmajevim neobjavljenim spisima
Prve Zmajeve pesme su iz gimnazijskih dana. To su rodoljubive pesme, u duhu romantizma, kakav je bio sredinom XIX veka.
Posle završene gimnazije upisao je studije prava u Pešti i Pragu, ali i BeÄu, gde je upoznao Branka RadiÄevića, koji mu je bio najveći pesniÄki uzor, kao i Svetozara Miletića, kolovoÄ‘u ideje o ujedinjenju i osloboÄ‘enju srpskog naroda. Tu je bio i pesnik Äura Jakšić.
Supruga Ruža
Posle završenih studija prava, Zmaj se 1860. vratio u Novi Sad i kao jedan od najbližih Miletićevih saradnika postao je službenik u novosadskom magistratu. Tu se upoznao sa svojom budućom ženom Ružom LiÄanin. Ova ljubav i srećan porodiÄan život nadahnuće Zmaja da napiše ciklus (zbirku) pesama “Äulići” (od turske reÄi Gül, što znaÄi ruža).
Zmaj
Ipak, služba u magistratu mu nije odgovarala, pa je napustio posao i posvetio se književnom radu. Tada je pokrenuo književni Äasopis “Javor” i satiriÄni list “Komarac”. Godine 1838. preselio se u Peštu, gde je radio u Matici srpskoj i kao nadzornik Tekelijanuma.
Godine 1864. pokrenuo je satiriÄni list “Zmaj” (reÄ je o igri reÄima, pošto je: 3. maj je po julijanskom kalendaru bio dan održavanja Majske skupštine 1848), Äiji će naziv postati sastavni deo njegovog imena.
Nikola Tesla
Veliki nauÄnik srpskog porekla Nikola Tesla je u jedinu posetu Beogradu doputovao 1. juna 1892, a sledećeg dana ga je, sa ministrom prosvete Androm Mitrovićem. U sveÄanu audijenciju primio ga je tadašnji kralj Srbije Aleksandar Obrenović. U Beogradu je proveo ukupno 31 sat, od 1. do 3. juna i odlikovan je Ordenom Svetog Save drugog stepena.
Nedaleko od današnje Mostarske petlje, na TopÄiderskom brdu, najverovatnije u vili kod Vajfertove pivare, prireÄ‘ena je velika manifestacija u njegovu Äast. IzmeÄ‘u ostalih, tom prilikom pozdravio ga je i veliki srpski pesnik, lekar Jovan Jovanović Zmaj, proÄitavši pesmu dobrodošlice Tesli.
Nikola Tesla, ganut pesmom skoÄio je i sa suzama u oÄima poljubio pesnikovu ruku. Mnogi su tada zaplakali.
- Kad mi je bilo najteže u Americi i kada sam bio od svih odbaÄen i neshvaćen, s gorkim suzama Äitao sam Vašu poeziju, a sada Vam obećavam da ću Vaše stihove prevesti na engleski jezik i u Americi objaviti - rekao je tada Tesla Zmaju.
Po povratku u Ameriku, Tesla se sa strašÄ‡u bacio na prevoÄ‘enje Zmajevih pesama i poÄeo da piše o srpskoj istoriji. Tako je nastao i Teslin esej iz 1897. godine o gorkoj sudbini srpskog naroda, u kome Tesla koristi i Zmajeve stihove i misli zajedno sa svojim interpretacijama kosovske i pokosovske tragedije srpskog naroda.
Dela
Pored “Äulića” i “Äulića uveoka”, Zmaj je napisao veliki broj šaljivih i deÄjih pesama, koje su objavljene u razliÄitim Äasopisima, a kasnije objavljene u dvama izdanjima njegovih sabranih dela – “Pevanija” i “Druga pevanija”. Poslednje Zmajeve štampane zbirke su “Snohvatice” i “Devesilje”. Što se tiÄe proze, u njoj se okušao napisavši pesniÄku legendu “Vidosava Branković” i šaljivi pozorišni komad “Šaran”.
Uz to, bavio se i prevođenjem dela Aleksandra Petefija, Getea, Hajnea, Ljermontova, Tenisona.
Preminuo je 1904. godine u Sremskoj Kamenici.
Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE