Promena Ustava po hitnom postupku na referendumu bez cenzusa
Foto:Shutterstock
GraÄ‘ani Srbije će 16. januara na referendumu glasati o promenama Ustava u oblasti pravosuÄ‘a, a suština ovih izmena trebalo bi da bude oslobaÄ‘anje od uticaja vlasti na sudstvo i tužilaštvo. Pravni struÄnjaci za Nova.rs navode da je predloženim rešenjima napravljen pomak u odnosu na važeći Ustav, ali istiÄu i da nema garancija da će ovim amandmanima biti postignuta nezavisnost pravosuÄ‘a. Ovo će inaÄe biti prvi referendum sa ukinutim cenzusom, što znaÄi da će odluku o promeni Ustava doneti većina izašlih biraÄa.
Poslanici u Skupštini Srbije juÄe su po hitnom postupku usvojili Akt o promeni Ustava, a na dnevnom redu bila je i Odluka o raspisivanju referenduma. To znaÄi da će se graÄ‘ani o ustavnim amandmanima izjašnjavati 16. januara, a toga dana će na birališta moći da izaÄ‘u u periodu od sedam do 20 Äasova.
Kako se navodi u predloženim rešenjima, koji su objavljeni na sajtu parlamenta, referendumsko pitanje će glasiti: “Da li ste za potvrÄ‘ivanje Akta o promeni Ustava Republike Srbije”, na koje će biraÄi moći da odgovore sa “DA” ili “NE”.
Na konaÄnom tekstu ustavnih amandmana, koji će se naći pred graÄ‘anima, predstavnici vlasti su dugo radili. Prvo ih je pripremilo nenadležno Ministarstvo pravde, Äija su rešenja pretrpela niz kritika i struke i Venecijanske komisije. Poslednja verzija je donekle umirila javnost, ali struka i dalje ima zamerki.
Suština ustavnih promena je naÄin izbora sudija i tužilaca, koje Narodna skupština više neće birati. Ipak, posredni uticaj i dalje ostaje preko “istaknutih pravnika” koji će biti birani u parlamentu. Oni će ući u sastave Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaca, tela koje biraju sudije i tužioce.
Katarina Golubović, direktorka JUKOM-a, navodi za “Novu” da se ovim rešenjima postavljaju osnove za smanjenje uticaja politike na pravosuÄ‘e, ali i da to ne znaÄi da će biti tako. Ona kaže da je najproblematiÄnije rešenje što u tužilaÄkom savetu sede politiÄki izabrane liÄnosti.
“ReÄ je o vrhovnom javnom tužiocu koji je politiÄka fugura i koji svojim autoritetom utiÄe na donošenje odluka. U tom savetu i dalje će ostati ministar pravde koga bira Narodna skupština i koje je par ekselans politiÄka figura. ÄŒlanovi tog tela biće i ‘istaknuti pravnici’, koje takoÄ‘e bira parlament. Oni će imati većinu pri odluÄivanju u odnosu na izabrane tužioce”, istiÄe Golubović.
Ona navodi da je situacija znatno drugaÄija kada je reÄ o sudstvu. Za razliku od vrhovnog javnog tužioca, predsednika Vrhovnog suda neće birati Narodna skupština.
“U Vrhovnom savetu sudstva biće šest sudija i Äetiri ‘istaknuta pravnika’, a u njemu neće sedeti ministar pravde. Ova rešenja su unapreÄ‘ena u odnosu na dosadašnja i ovde su poštovane preporuke Venecijanske komisije. Ono što je dobro je to Skupština više neće moći da zaustavlja odreÄ‘ene procese, kao do sada, na primer, izbor predsednika sudija, izbor tužilaca koji sede na vrhu odreÄ‘enih tužilaštva. Mi sada imamo katastrofalnu situaciju, gde su nam mnogi predsednici sudova i tužioci u v.d. stanju”, objašnjava Golubović.
Da su odreÄ‘eni pomaci u odnosu na važeći Ustav napravljeni smatra i Marijana PajvanÄić, profesorka ustavnog prava. Ona meÄ‘utim navodi da još nema Ävrstih garancija koje bi pravosuÄ‘u obezbedile nezavisnost.
“Postoji neki napredak, ne mogu da kažem da ne postoji. Za sudije više neće biti tri godine probnog rada, što je bio naÄin da da vi možete i politiÄki da vrednujete njihov rad. Sudska funkcija je stalna i taj princip stalnosti je sada uveden”, kaže za naš list PajvanÄić.
Ona istiÄe da je usvajanje Akta o promeni Ustava po hitnom postupku ozbiljan hendikep.
“Ustav se ne donosi po hitnom postupku. To je dokument koji se ne menja lako. Ozbiljne države ustavne promene brižljivo pripremaju. Ovog puta su te promene posebno znaÄajne za graÄ‘ane s obzirom na nezadovoljstvo rada sudovima i njihovom sporošÄ‡u, kao i nepostupanjem tužilaštava”, zakljuÄuje PajvanÄić.
Ovo će biti prvi referendum na kome izlaznost graÄ‘ana neće biti kljuÄna. Odluka o promeni Ustava biće usvojena ukoliko je za nju glasala većina izašlih biraÄa. To je predviÄ‘eno nedavno usvojenim Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi, ali i važećim Ustavom, proglašenim 2006.
Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE