Obrenovac, 06.06.2023

KONOBARIMA BAKŠIŠ VEĆI OD PLATE


Izvor: Kurir.rs/RTS/Boris Miljević/Lokalne novine | Obrenovac, 10.02.2023.
U ovoj državi se smatra uvredom, a da li treba da postane obavezan?

Foto:Profimedia, Shutterstock


Bakšiš ipak neće biti obavezan, kažu iz Udruženja hotelijera i navode da treba zakonski regulisati ostavljanje napojnice prilikom plaćanja karticom.

Mnogim konobarima bakšiš je veći od plate. U Udruženju hotelijera istiÄu da više od 50 odsto profesionalnih ugostitelja tokom leta odlazi u inostranstvo da rade za veću platu a izvesno i bakšiš.

U poslu konobara bakšiš je zapravo veliki deo prihoda. Bez njega, njihova proseÄna zarada u Srbiji je oko 50.000 dinara.

Zaposleni u beogradskim restoranima i kafićima kažu da od mušterija dobijaju u proseku oko pet odsto po raÄunu. Taj prosek kvare oni koji plaćaju karticom.

Menadžer jednog beogradskog lokala Aleksa GrÄević kaže da se dešava da gosti koji nemaju gotovinu pitaju da li može preko kartice da se ostavi bakšiš konobaru.

"Nažalost, mi u našem lokalu to ne praktikujemo, jednostavno je tako. U nekim drugim može, sve zavisi od lokala do lokala", dodaje GrÄević.

Anketirani graÄ‘ani kažu da obiÄno ne ostave bakšiš kada plaćaju karticom dok kada daju gotovinu to obiÄno bude oko 10 odsto.

Nameće se pitanje da li treba uvesti obavezno ostavljanje bakšiša.

"Bilo bi poželjno kad bi taj bakšiš mogao da se uvede kao obavezan kao što je negde na Zapadu gde je to ureÄ‘eno, jer bi se onda i konobar više potrudio", smatra Aleksa GrÄević.

Iz Udruženja hotelijera kažu da pojedini navodi u medijima nisu taÄni.

"Ne postoji nikakva inicijativa za obavezno plaćanje bakšiša jer to onda ne bi bio bakšiš. Dakle, kada je gost zadovoljan spreman je i da dâ odreÄ‘enu napojnicu", naglašava direktor Poslovnog udruženja HORES Georgi Genov.

IstiÄe da se njihova inicijativa tiÄe platnih kartica, budući da neki zakoni ne prepoznaju napojnicu.

Prema njegovim reÄima, Udruženje hotelijera smatra da propisi treba da prepoznaju i omoguće domaćem gostu ili stranom turisti koji plaća karticom da može da nagradi konobara jer je to, kako kaže, i stvar kulture.

Napojnica u Evropi do 15 odsto, u Japanu uvreda

U Evropi je napojnica od pet do 15 odsto, u Americi do 20. U Kini je napojnica tri odsto, dok se u Japanu ostavljanje bakšiša smatra uvredom. Kod nas je uvreda samo kada se ne ostavi ništa.

"Stvar je gosta da li će ostaviti napojnicu. Kada plaćate karticom, možete da mu kažete da želite da mu date napojnicu od tri do pet odsto ili u nominalnom iznosu 50, 100 ili 200 dinara, koju će on da otkuca na kasi i naravno da je posle primi", objašnjava Genov.

Kako ukazuje, od odreÄ‘enog iznosa napojnica bi se oporezivala. IstiÄe da je suština inicijative da svi dobiju od tog bakšiša, ne samo konobar, nego i kuvari i higijeniÄari. Smatra di bi se time zadržala naša radna snaga.

Ideja je da se onda novac rasporeÄ‘uje na osnovu pravilnika samog ugostiteljskog objekta. Kako navodi naš sagovornik, već godinama, tokom leta, više od 50 odsto profesionalnih ugostitelja odlazi u druge zemlje da radi za veću platu, a izvesno i bakšiš.





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE