Obrenovac, 06.06.2023

PRE NEGO STO IZAÄETE IZ HRAMA 1 STVAR SVAKI VERNIK MORA DA URADI


Izvor: Espreso/Srbija Danas/Lokalne novine | Obrenovac, 28.12.2022.
Pravilo koje ćete ZAPAMITITI

Foto:Espreso


Ulazak u hram treba biti tih, lagan i sa dubokim strahopoštovanjem. Kada se doÄ‘e na crkvena vrata, malo se zastane, prekrsti se i lagano pokloni prema hramu.

Zatim se kupi sveća, odlazi se do mesta gde se pale sveće. Sveća se celiva i nameni se zašto se pali. Sveće za zdravlje pale se u gornjem delu svećnjaka ili palionice, a za pokoj duša u donjem delu. Kada se sveće zapale, tiho se odlazi i celiva ikona koja je u centralnom delu hrama. Stane se pred ikonu, dva puta se prekrsti, pokloni, zatim celiva ikona i još jednom se prekrsti i pokloni. Zatim se odlazi na neko slobodno mesto u hramu.

Na bogosluženju, muškarci obiÄno stoje na desnoj, a žene na levoj strani laÄ‘e hrama. Na tom mestu se stoji mirno, bez okretanja, šetanja ili razgovora sa nekim ko stoji u blizini. Ako se oseti umor prilikom bogosluženja, najbolje je ili izaći iz hrama ili pojaÄati molitvu da se zamor savlada. Ruke stoje prekrštene na grudima ili spuštene niz telo. TakoÄ‘e, pazi se na sveštenikove radnje, pa se treba prekrstiti svaki put kada se sveštenik prekrsti ili kada se u molitvi spomene ime Oca, Sina i Svetoga Duha. Krsti se,uz blag naklon i kada sveštenik kadi.

Za vreme Äitanja JevanÄ‘elja, Vhoda i propovedi, gde se ko zatekao tu stoji dok se ta radnja ne završi.

Prilikom izlaska iz hrama, opet se celiva ikona, izaÄ‘e se na vrata hrama, tiho i neÄujno, ponovo se okrene prema unutrašnjosti hrama i smerno se prekrsti i pokloni.

Odevanje

Muškarci u hram ulaze gologlavi, a žene glave pokrivene pokrivene maramom. Neprikladno je u hram dolaziti u farmerkama, papuÄama, majicama, šortcevima, kratkim suknjama, golih ruku i sliÄno.

Nafora

Nafora je hleb koje se vernicima deli na kraju svete liturgije. Nafora se uzima na sledeći naÄin: Polako u redu, prilazi se svešteniku koji deli naforu. Kada se doÄ‘e na red, prvo se prekrsti, a zatim na dlan leve ruke prekrsti se desni dlan i priÄ‘e se svešteniku, koji stavlja kockicu nafore. Onda se svešteniku celiva ruka, nafora se uzima u usta i pojede, nakon Äega se izlazi iz crkve.

Kako se priÄešÄ‡uje?

Kada se priÄ‘e svešteniku koji priÄešÄ‡uje, izgovara se ime, da sveštenik Äuje, i tada se ne krsti, jer postoji opasnost da se zakaÄi Äaša (putir) iz koga se priÄešÄ‡uje, i da se tako prospe priÄešÄ‡e, što je veliki greh. Treba se prekrstiti ranije, i kada se odmakne od Äaše. Svešteniku se tada ne ljubi ruka, ni putir, nego se polako prilazi onome ko deli naforu. PriÄešÄ‡e se uzima kao hrana. Kada sveštenik, onome koji se priÄešÄ‡uje, kašiÄicu sa priÄešÄ‡em stavi u usta, usne se sklope kao kada se uzima hrana iz kašiÄice. Ako se neko priÄesti za Božić, Vaskrs, ili na koji drugi mrsni dan, toga dana se ne posti. Posti se samo onda, kada se priÄešÄ‡uje na posnom danu.

Sveštenik se pozdravlja pri susretu: “Pomozi Bog oÄe, blagoslovite!” Svešteniku se celiva ruka bez obzira na godine sveštenika i onoga koji celiva. Sveštenik se u razgovoru oslovljava sa “oÄe”, recimo “oÄe Marko”, ili ako je prota, može “oÄe proto”. Vladika se oslovljava reÄima: “Vaše Preosveštenstvo”, ili “Preosvećeni Vladiko”, ili ako je neformalni razgovor samo “Preosvećeni”.

Patrijarh se oslovljava sa: “Vaša Svetosti”, ili “Svjatjejši Vladiko” ili samo: “Svjatjejši”. Monahinje se oslovljavaju sa “sestro”, a igumanija sa “mati”. Od ženskog monaštva se ne traži blagoslov i ne ljubi se ruka. Monaška lica se takoÄ‘e oslovljavaju sa “oÄe”. MlaÄ‘ima se kaže “oÄe” i njegovo ime, a starešini manastira se može reći “oÄe igumane” ili “oÄe arhimandrite”. Iskušenici se oslovljavaju sa “brate”.

 





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE