StruÄnjaci odgovorili na neka od najvećiÅ¡ pitanja: Smete li da ih GNJEÄŒITE?
Foto:PROFIMEDIA
Kada odemo kod lekara neretko se vratimo kući sa spiskom lekova koje treba da konzumiramo nekoliko puta dnevno ne bi li smo što pre ozdravili. Mnogi se tada zapitaju da li su sve dobro upamtili i da li ima još nešto što treba da znaju.
Pre nego što doÄ‘ete kući, zapamitite da je važno da pitate svog lekara ili apotekara zašto uzimate odreÄ‘eni lek i kako ga uzimate. To će vam omogućiti da saznate kako će lek uticati na vaše zdravlje i da lakše ćete zapamtiti u koje doba dana i koliko puta dnevno treba da ga popijete.
Mnogi ne znaju zašto je veoma važno da lekove koristimo taÄno u odreÄ‘eno vreme. Na primer, lekovi za snižavanje holesterola se Äesto preporuÄuju da se uzmu pre nego što osoba ode u krevet, jer su tada najefikasniji.
Ishrana može da bude vrlo važna u odnosu na to kako odreÄ‘eni lekovi deluju jer hrana može da utiÄe na apsorpciju. Neki lekovi se uzimaju na prazan stomak, pre jela, što se uvek naglašava pacijentu. Ako hrana ne utiÄe na to kako se lek apsorbuje, verovatno nije ni važno da li se uzima sa ili bez hrane. Ponekad se dešava da lekar predloži da se lekovi uzimaju sa hranom jer to može da pomogne u spreÄavanju neželjenih efekata.
Postoji mnogo aspekata o kojima treba razmišljati kako bi se izbegle neželjene interakcije. Starost, težina, pol, zdravstveno stanje, doza leka, drugi lekovi, vitamini i biljni suplementi mogu da utiÄu na bilo koji lek koji se uzima. Neki lekovi mogu brže da deluju, sporije, bolje ili lošije na prazan stomak, dok će drugi poremetiti prazan stomak. Alkohol takoÄ‘e ima znaÄajan uticaj na upotrebu lekova. Konzumiranje alkohola tokom uzimanja lekova, ili pre i posle leka, može da utiÄe na to kako lek deluje u telu.
Interakcija između hrane i lekova
Kada hrana utiÄe na lekove u telu, to se naziva interakcija izmeÄ‘u hrane i lekova. Hrana može spreÄiti lek da funkcioniše onako kako bi trebalo i može da izazove poboljšanje ili pogoršanje neželjenih efekata lekova i/ili da izazove pojavu novih neželjenih efekata. Lekovi takoÄ‘e mogu da promene naÄin na koji telo koristi hranu. Postoji niz interakcija sa hranom i lekovima do kojih može doći, ali evo male liste uobiÄajenih lekova i naÄina na koji hrana utiÄe na naÄin na koji se koriste u telu.
Mnogi se pitaju da li je u redu u da iseku, podele ili zgnjeÄe lek, a iako je za neke lekove to moguće, postoje oni koji su napravljeni na odreÄ‘eni naÄin kako bi se osiguralo da pravilno isporuÄuju lekovita jedinjenja. Na primer, pilule sa vremenskim otpuštanjem ili dugotrajnim dejstvom moraju da se uzimati onakve kako su zapakovane, ne mogu da se zgnjeÄe ili podele. Ako imate tabletu sa crtom, to obiÄno znaÄi da je bezbedno da se podeli ako je potrebno da se doza smanji ili ako neko ima poteškoća da proguta veliku tabletu. Naravno, uvek je dobro posavetovati sa lekarom ili farmaceutom pre nego što se promeni propisan naÄin uzimanja leka.
Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE